
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.7" w x 60.7" l x 36.3" h |
| Rake / Trail | 23° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (410 mm) |
| Seat Height | 25.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI use?
A 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI has a Manual transmission.
What engine does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Automatic climate control?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Backup camera?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Heated seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Apple CarPlay?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Android Auto?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Bluetooth?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Keyless entry?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Push start?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Push start.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Navigation?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Navigation.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Leather seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Wireless phone charging?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Adaptive cruise control?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Wifi hotspot?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Third row seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Tow package?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Tow package.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Head up display?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Head up display.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI have Cooled seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SOFTAIL DEUCE FXSTDI is not equipped with Cooled seats.

