
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

