
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual four-piston calipers, K-ACT II ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Twin-piston caliper, K-ACT II ABS |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 39.2" w x 100.8" l x 61" h |
| Rake / Trail | 30° / 7" |
| Wheelbase | 65.5 in (1,664 mm) |
| Seat Height | 28.7 in (729 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Warranty | 36 months limited |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C use?
A 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C uses Gasoline.
What drivetrain does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C has a Manual transmission.
What engine does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is equipped with a 883 CC engine.
What type of engine does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have?
The 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Automatic climate control?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Backup camera?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Heated seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Apple CarPlay?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Android Auto?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Bluetooth?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Keyless entry?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Push start?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Push start.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Navigation?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Navigation.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Leather seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Wireless phone charging?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Adaptive cruise control?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Wifi hotspot?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Third row seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Tow package?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Tow package.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Head up display?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Head up display.
Does the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C have Cooled seats?
No, the 2006 HARLEY DAVIDSON SPORTSTER XL883C is not equipped with Cooled seats.

