
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multiple discs. Mechanical, cable-actuated. |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 10.7 in (272 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 47.4" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 31.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 265 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 use?
A 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have?
The 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have?
The 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 has a Manual transmission.
What engine does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have?
The 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is equipped with a 800 CC engine.
What type of engine does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have?
The 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Automatic climate control?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Backup camera?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Heated seats?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Apple CarPlay?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Android Auto?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Bluetooth?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Keyless entry?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Push start?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Push start.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Navigation?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Navigation.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Leather seats?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Wireless phone charging?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Adaptive cruise control?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Wifi hotspot?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Third row seats?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Tow package?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Tow package.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Head up display?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Head up display.
Does the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 have Cooled seats?
No, the 2008 SUZUKI BOULEVARD C50 is not equipped with Cooled seats.

