
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single piston. Optional ABS.. |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.1" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 90 in (2,286 mm) |
| Seat Height | 34.3 in |
| Ground Clearance | 14 in (356 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (35.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU use?
A 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU uses Gasoline.
What drivetrain does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU has a Manual transmission.
What engine does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have?
The 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Backup camera?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Heated seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Android Auto?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Push start?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Navigation?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Leather seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Third row seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Tow package?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Head up display?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2007 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

