
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.9" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

