New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.5" length |
| Seat Height | 27.8 in |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 800.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty |
What type of fuel does a 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic use?
A 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic has a Manual transmission.
What engine does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have?
The 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Automatic climate control?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Backup camera?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Heated seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Apple CarPlay?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Android Auto?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Bluetooth?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Keyless entry?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Push start?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Push start.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Navigation?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Leather seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Wireless phone charging?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Wifi hotspot?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Third row seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Tow package?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Head up display?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic have Cooled seats?
No, the 2011 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic is not equipped with Cooled seats.

