New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 1-speed |
| Clutch | Automatic centrifugal |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | O-ring-sealed chain; 15T/40T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Arched double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | Arched TTA with sway bar |
| Front Travel | 3.5 in (90 mm) |
| Rear Travel | 2.8 in (70 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | XPS Swamp Force 30 x 9/11 x 14 in. |
| Rear Tire | XPS Swamp Force 30 x 9/11 x 14 in. |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.9" w x 37.6" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Seat Height | 18.5 in (470 mm) |
| Ground Clearance | 15 in (381 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Storage Capacity | 7.3 gal (27.6 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 467 lbs (1,030 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,808 lbs (820 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Lighting | LED headlight, LED signature, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start / Stop button |
| Cage Type | Chassis: Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

