
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 92.5" length |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2012 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

