New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 5.8 in (147 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 123.7" l x 75.6" h |
| Wheelbase | 73 in (1,854 mm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (216 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 4.1 gal (15.5 L) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic use?
A 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic uses Gasoline.
What drivetrain does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic has a Manual transmission.
What engine does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is equipped with a 103 CI engine.
What type of engine does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have?
The 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Automatic climate control?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Backup camera?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Heated seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Apple CarPlay?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Android Auto?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Bluetooth?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Keyless entry?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Push start?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Push start.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Navigation?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Navigation.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Leather seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Wireless phone charging?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Adaptive cruise control?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Wifi hotspot?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Third row seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Tow package?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Tow package.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Head up display?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Head up display.
Does the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic have Cooled seats?
No, the 2014 Harley-Davidson Softail Heritage Softail Classic is not equipped with Cooled seats.

