New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Manual |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black and Chrome, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 102.4" length |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system, 6-speed, low fuel warning, ABS |
| Instrumentation | 10% larger speedometer and tachometer with 68% wider numbers 28% larger fuel and volt gauges with 30% wider numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited use?
A 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited fuel capacity?
A 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
A 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has 86 horsepower.
How much torque does a 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
A 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has 138 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has a Manual transmission.
What engine does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 107 CI engine.
What is the wheelbase of the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has a wheelbase of 64.
What type of engine does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited cooled?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is cooled by Oil & air.
What type of fuel system does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with a Electric starter.
What is the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited compression ratio?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has a compression ratio of 9.7:1.
What type of front brakes does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with Double disc. ABS. 4-piston front brakes.
What type of rear brakes does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is equipped with Single disc. ABS. 2-piston rear brakes.
What is the floorplan of the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited?
The 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited has floorplan FLHTK.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Automatic climate control?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Backup camera?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Heated seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Apple CarPlay?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Android Auto?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Bluetooth?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Keyless entry?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Push start?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Push start.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Navigation?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Leather seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wireless phone charging?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Wifi hotspot?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Third row seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Tow package?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Head up display?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited have Cooled seats?
No, the 2015 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited is not equipped with Cooled seats.

