
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Metzeler Cruisetec 130/60B19 66H |
| Rear Tire | Metzeler Cruisetec 180/60R16 80H |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 79" h |
| Wheelbase | 65.7 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (137 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK use?
A 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK uses Gasoline.
What transmission does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK has a Manual transmission.
What engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 107 CI engine.
What type of engine does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have?
The 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Automatic climate control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Backup camera?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Heated seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Apple CarPlay?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Android Auto?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Bluetooth?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Keyless entry?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Push start?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Push start.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Navigation?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Navigation.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Leather seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wireless phone charging?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Adaptive cruise control?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Wifi hotspot?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Third row seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Tow package?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Tow package.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Head up display?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Head up display.
Does the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK have Cooled seats?
No, the 2017 HARLEY DAVIDSON ULTRA LIMITED FLHTK is not equipped with Cooled seats.

