
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted Telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS shock with manual air preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Front Wheel | Rim: 6-spoke, Deep black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rim: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 79.9" l |
| Wheelbase | 54.7 in (390 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (19 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Storage Capacity | 31 gal (117 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Features | Adjustable passenger footboards | Ultra comfortable seat with lumbar support | Driver heated grips | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | LinQ compatible | Audio System: BRP Audio 4-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2017 SUZUKI GSXR 750 use?
A 2017 SUZUKI GSXR 750 uses Gasoline.
What is the 2017 SUZUKI GSXR 750 fuel capacity?
A 2017 SUZUKI GSXR 750 has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
A 2017 SUZUKI GSXR 750 has 150 horsepower.
How much torque does a 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
A 2017 SUZUKI GSXR 750 has 64 lb-ft torque.
What transmission does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 has a Manual transmission.
What engine does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is equipped with a 750 CC engine.
What is the wheelbase of the 2017 SUZUKI GSXR 750?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 has a wheelbase of 54.7.
What type of engine does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2017 SUZUKI GSXR 750 cooled?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is equipped with a Injection. Suzuki Dual Throttle Valve fuel injection fuel system.
What type of starter does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is equipped with a Electric starter.
What is the 2017 SUZUKI GSXR 750 compression ratio?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 has a compression ratio of 12.5:1.
What type of front brakes does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is equipped with Double disc. Brembo front brakes.
What type of rear brakes does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have?
The 2017 SUZUKI GSXR 750 is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Automatic climate control?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Backup camera?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Backup camera.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Heated seats?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Heated seats.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Apple CarPlay?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Android Auto?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Android Auto.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Bluetooth?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Keyless entry?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Push start?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Push start.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Navigation?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Navigation.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Sunroof/moonroof?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Leather seats?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Leather seats.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Wireless phone charging?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Adaptive cruise control?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Wifi hotspot?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Third row seats?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Third row seats.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Tow package?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Tow package.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Head up display?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Head up display.
Does the 2017 SUZUKI GSXR 750 have Cooled seats?
No, the 2017 SUZUKI GSXR 750 is not equipped with Cooled seats.

