
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Inverted fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black Offset, Split 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 86.1" length |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 5" |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Storage Capacity | 12.7 gal (48.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 25 lb (11.3 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
Weights
| Dry Weight | 547 lbs (248.1 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 850 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Features | Doors: Full Doors |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | 4-inch Speedometer mounted low and integrated into handlebar clamp electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, LED indicator lights |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 use?
A 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 uses Gasoline.
What is the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 fuel capacity?
A 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
A 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 has 73 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 has a Manual transmission.
What engine does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is equipped with a 1200 CC engine.
What is the wheelbase of the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 has a wheelbase of 59.6.
What type of engine does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 cooled?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is equipped with a Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is equipped with a Electric starter.
What is the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 compression ratio?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is equipped with Single disc. Dual-piston. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have?
The 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is equipped with Single disc. Dual-piston. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Automatic climate control?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Backup camera?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Heated seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Apple CarPlay?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Android Auto?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Bluetooth?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Keyless entry?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Push start?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Push start.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Navigation?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Navigation.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Leather seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Wireless phone charging?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Adaptive cruise control?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Wifi hotspot?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Third row seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Tow package?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Tow package.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Head up display?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Head up display.
Does the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 have Cooled seats?
No, the 2019 HARLEY DAVIDSON XL 1200 IRON XL 1200 is not equipped with Cooled seats.

