New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Wheels | Three-spoke cast-aluminum-alloy wheels |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.9" w x 86.2" l |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Four analog gauges including step-motor-driven tachometer and speedometer. Round LCD panel includes clock, gear position indicator, S-DMS map indicator, odometer and dual trip meters. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
What type of fuel does a 2019 Suzuki Hayabusa 1340 use?
A 2019 Suzuki Hayabusa 1340 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 fuel capacity?
A 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has the fuel capacity of 6 gallons.
How much horsepower does a 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
A 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has 197 horsepower.
How much torque does a 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
A 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has 155 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has a Manual transmission.
What engine does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with a 1340 CC engine.
What is the wheelbase of the 2019 Suzuki Hayabusa 1340?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 cooled?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with a Injection. Injection with SDTV fuel system.
What type of starter does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with a Electric starter.
What is the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 compression ratio?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 has a compression ratio of 12.5:1.
What type of front brakes does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with Double disc. ABS. Brembo 4-piston. front brakes.
What type of rear brakes does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have?
The 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is equipped with Single disc. ABS. Nissin 1-piston. rear brakes.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Automatic climate control?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Backup camera?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Backup camera.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Heated seats?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Heated seats.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Apple CarPlay?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Android Auto?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Android Auto.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Bluetooth?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Keyless entry?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Push start?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Push start.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Navigation?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Navigation.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Sunroof/moonroof?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Leather seats?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Leather seats.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Wireless phone charging?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Adaptive cruise control?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Wifi hotspot?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Third row seats?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Third row seats.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Tow package?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Tow package.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Head up display?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Head up display.
Does the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 have Cooled seats?
No, the 2019 Suzuki Hayabusa 1340 is not equipped with Cooled seats.

