
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2020 INDIAN Scout Bobber ABS use?
A 2020 INDIAN Scout Bobber ABS uses Unknown.
What drivetrain does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have?
The 2020 INDIAN Scout Bobber ABS has a drivetrain.
What engine does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have?
The 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is equipped with a 1133 CC engine.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Automatic climate control?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Backup camera?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Heated seats?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Apple CarPlay?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Android Auto?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Bluetooth?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Keyless entry?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Push start?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Push start.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Navigation?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Leather seats?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Wireless phone charging?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Wifi hotspot?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Third row seats?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Tow package?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Head up display?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS have Cooled seats?
No, the 2020 INDIAN Scout Bobber ABS is not equipped with Cooled seats.

