New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT has a Manual transmission.
What engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is equipped with a 107 CI engine.
What type of engine does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON ELECTRA GLIDE STANDARD FLHT is not equipped with Cooled seats.

