
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone |
| Rear Suspension | Swingarm with single shock |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 82.8" l x 46.2" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 33.7 in (856 mm) |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable limited warranty. |
What type of fuel does a 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS use?
A 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS fuel capacity?
A 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS has a Automatic transmission.
What engine does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 420 CC engine.
What is the wheelbase of the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS has a wheelbase of 50.
What type of engine does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS cooled?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a Injection. Keihin 34mm throttle-body fuel system.
What type of starter does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS compression ratio?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS has a compression ratio of 9.9:1.
What type of front brakes does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with Double disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is equipped with Expanding brake (drum brake) rear brakes.
What is the floorplan of the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS?
The 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS has floorplan TRX 420.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Automatic climate control?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Backup camera?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Heated seats?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Apple CarPlay?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Android Auto?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Bluetooth?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Keyless entry?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Push start?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Push start.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Navigation?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Leather seats?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Wireless phone charging?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Wifi hotspot?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Third row seats?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Tow package?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Head up display?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS have Cooled seats?
No, the 2021 HONDA FOURTRAX RANCHER 4X4 Automatic DCT EPS is not equipped with Cooled seats.


