
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® swingarm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.5" w x 78.3" l x 41.5" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 546.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Multifunction digital and analog instrumentation features: programmable shift light, digital speedometer, analog tachometer, dual tripmeters with miles-on-reserve function, odometer, water temp gauge and lights for neutral, high beam, low fuel and turn signals. |
What type of fuel does a 2023 KAWASAKI Z400 ABS use?
A 2023 KAWASAKI Z400 ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 KAWASAKI Z400 ABS fuel capacity?
A 2023 KAWASAKI Z400 ABS has the fuel capacity of 4 gallons.
How much horsepower does a 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
A 2023 KAWASAKI Z400 ABS has 45 horsepower.
How much torque does a 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
A 2023 KAWASAKI Z400 ABS has 38 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS has a Manual transmission.
What engine does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is equipped with a 399 CC engine.
What is the wheelbase of the 2023 KAWASAKI Z400 ABS?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS has a wheelbase of 53.9.
What type of engine does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2023 KAWASAKI Z400 ABS cooled?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is equipped with a Injection. DFI® with 32mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2023 KAWASAKI Z400 ABS compression ratio?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS has a compression ratio of 11.5:1.
What type of front brakes does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is equipped with Single disc. ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have?
The 2023 KAWASAKI Z400 ABS is equipped with Single disc. ABS rear brakes.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Automatic climate control?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Backup camera?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Heated seats?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Android Auto?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Bluetooth?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Keyless entry?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Push start?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Navigation?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Leather seats?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Third row seats?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Tow package?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Head up display?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 KAWASAKI Z400 ABS have Cooled seats?
No, the 2023 KAWASAKI Z400 ABS is not equipped with Cooled seats.

