
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork. 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable. |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 96.4" length |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI use?
A 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI has a RWD drivetrain.
What transmission does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI has a Manual transmission.
What engine does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is equipped with a 88 CI engine.
What type of engine does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have?
The 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Automatic climate control?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Backup camera?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Backup camera.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Heated seats?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Heated seats.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Apple CarPlay?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Android Auto?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Android Auto.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Bluetooth?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Keyless entry?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Push start?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Push start.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Navigation?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Navigation.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Sunroof/moonroof?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Leather seats?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Leather seats.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Wireless phone charging?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Adaptive cruise control?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Wifi hotspot?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Third row seats?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Third row seats.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Tow package?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Tow package.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Head up display?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Head up display.
Does the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI have Cooled seats?
No, the 2004 HARLEY DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRCI is not equipped with Cooled seats.

