New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 100/90-H19 |
| Rear Tire | 160/70-V17 |
| Wheels | Black, Split 5-Spoke Cast Aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 92.8" length |
| Rake / Trail | 30.5° / 5" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,631 mm) |
| Seat Height | 26.8 in (681 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 644 lbs (292.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL use?
A 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL fuel capacity?
A 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL has the fuel capacity of 5 gallons.
How much torque does a 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
A 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL has 134 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL has a Manual transmission.
What engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is equipped with a 103 CI engine.
What is the wheelbase of the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL has a wheelbase of 64.2.
What type of engine does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL cooled?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is equipped with a Injection. ESPFI fuel system.
What type of starter does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is equipped with a Electric starter.
What is the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL compression ratio?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL has a compression ratio of 9.6:1.
What type of front brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is equipped with Single disc. Dual-piston. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have?
The 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is equipped with Single disc. Single-piston. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Automatic climate control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Backup camera?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Backup camera.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Heated seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Heated seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Apple CarPlay?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Android Auto?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Android Auto.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Bluetooth?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Keyless entry?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Push start?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Push start.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Navigation?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Navigation.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Sunroof/moonroof?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Leather seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Leather seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Wireless phone charging?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Adaptive cruise control?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Wifi hotspot?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Third row seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Third row seats.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Tow package?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Tow package.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Head up display?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Head up display.
Does the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL have Cooled seats?
No, the 2014 HARLEY DAVIDSON DYNA LOW RIDER FXDL is not equipped with Cooled seats.

