New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 46.7" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2006 YAMAHA XVS650A use?
A 2006 YAMAHA XVS650A uses Gasoline.
What drivetrain does the 2006 YAMAHA XVS650A have?
The 2006 YAMAHA XVS650A has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2006 YAMAHA XVS650A have?
The 2006 YAMAHA XVS650A has a Manual transmission.
What engine does the 2006 YAMAHA XVS650A have?
The 2006 YAMAHA XVS650A is equipped with a 650 CC engine.
What type of engine does the 2006 YAMAHA XVS650A have?
The 2006 YAMAHA XVS650A is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Automatic climate control?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Backup camera?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Backup camera.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Heated seats?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Heated seats.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Apple CarPlay?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Android Auto?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Android Auto.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Bluetooth?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Bluetooth.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Keyless entry?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Keyless entry.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Push start?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Push start.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Navigation?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Navigation.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Sunroof/moonroof?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Leather seats?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Leather seats.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Wireless phone charging?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Adaptive cruise control?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Wifi hotspot?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Third row seats?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Third row seats.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Tow package?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Tow package.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Head up display?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Head up display.
Does the 2006 YAMAHA XVS650A have Cooled seats?
No, the 2006 YAMAHA XVS650A is not equipped with Cooled seats.

