
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 120/90-17 |
| Rear Tire | 160/80-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 93.4" w x 210" l x 76.4" h |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 6" |
| Wheelbase | 64.6 in (1,641 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX use?
A 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX has a Manual transmission.
What engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have?
The 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Automatic climate control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Backup camera?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Backup camera.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Heated seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Heated seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Apple CarPlay?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Android Auto?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Android Auto.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Bluetooth?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Keyless entry?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Push start?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Push start.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Navigation?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Navigation.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Sunroof/moonroof?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Leather seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Leather seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wireless phone charging?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Adaptive cruise control?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Wifi hotspot?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Third row seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Third row seats.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Tow package?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Tow package.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Head up display?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Head up display.
Does the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX have Cooled seats?
No, the 2011 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE FLHX is not equipped with Cooled seats.

