
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 4-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 31mm inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Bridgestone® BATTLAX HYPERSPORT S22F |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 52.4" h |
| Seat Height | 30 in |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators: cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 18+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED Headlamp/Tail/Brake/Turn Signal |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
What type of fuel does a 2016 Yamaha FZ6R use?
A 2016 Yamaha FZ6R uses Gasoline.
What transmission does the 2016 Yamaha FZ6R have?
The 2016 Yamaha FZ6R has a Manual transmission.
What engine does the 2016 Yamaha FZ6R have?
The 2016 Yamaha FZ6R is equipped with a 600 CC engine.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Automatic climate control?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Backup camera?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Heated seats?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Apple CarPlay?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Android Auto?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Bluetooth?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Keyless entry?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Push start?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Push start.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Navigation?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Navigation.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Leather seats?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Wireless phone charging?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Adaptive cruise control?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Wifi hotspot?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Third row seats?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Tow package?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Tow package.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Head up display?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Head up display.
Does the 2016 Yamaha FZ6R have Cooled seats?
No, the 2016 Yamaha FZ6R is not equipped with Cooled seats.

