
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 45.0mm cartridge fork with anti-dive system, 5.5-inch travel |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 50.2" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (689 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE use?
A 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE has a drivetrain.
What transmission does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have?
The 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE has a Manual transmission.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Automatic climate control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Backup camera?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Heated seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Apple CarPlay?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Android Auto?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Bluetooth?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Keyless entry?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Push start?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Push start.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Navigation?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Navigation.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Leather seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Wireless phone charging?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Adaptive cruise control?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Wifi hotspot?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Third row seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Tow package?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Tow package.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Head up display?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Head up display.
Does the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE have Cooled seats?
No, the 2021 HARLEY DAVIDSON STREET GLIDE CVO FLHXSE is not equipped with Cooled seats.

