
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm |
| Rear Suspension | Double A-arm |
| Front Shocks | Twin-tube |
| Rear Shocks | Twin-tube |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 214 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Single 214 mm disc brake with hydraulic twin-piston caliper |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
| Front Tire | XPS Trail King, 6-ply rating, 26 x 8/10 x 12 in. |
| Rear Tire | XPS Trail King, 6-ply rating, 26 x 8/10 x 12 in. |
| Wheels | 12 in. cast aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 79" h |
| Seat Height | 38.6 in (980 mm) |
| Wheelbase | 53 in (1,345 mm) |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Ground Clearance | 13 in (330 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.1 gal (19.5 L) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 816 lbs (370 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
| Magneto | 650 W |
Lights & Safety
| Warranty | Factory: 6-month BRP limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 36 months |
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 37+ Gallons of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Lighting | LED headlights and tail lights |
| Instrumentation | USB phone charger |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2021 YAMAHA YFZ 450R use?
A 2021 YAMAHA YFZ 450R uses Unknown.
What transmission does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have?
The 2021 YAMAHA YFZ 450R has a Manual transmission.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Automatic climate control?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Backup camera?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Heated seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Apple CarPlay?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Android Auto?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Bluetooth?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Keyless entry?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Push start?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Push start.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Navigation?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Navigation.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Leather seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Wireless phone charging?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Adaptive cruise control?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Wifi hotspot?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Third row seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Tow package?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Tow package.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Head up display?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Head up display.
Does the 2021 YAMAHA YFZ 450R have Cooled seats?
No, the 2021 YAMAHA YFZ 450R is not equipped with Cooled seats.

