
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 58.1" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 months |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2021 YAMAHA YZF R1 use?
A 2021 YAMAHA YZF R1 uses Unknown.
What drivetrain does the 2021 YAMAHA YZF R1 have?
The 2021 YAMAHA YZF R1 has a drivetrain.
What transmission does the 2021 YAMAHA YZF R1 have?
The 2021 YAMAHA YZF R1 has a Manual transmission.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Automatic climate control?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Backup camera?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Heated seats?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Apple CarPlay?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Android Auto?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Bluetooth?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Keyless entry?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Push start?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Push start.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Navigation?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Leather seats?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Wireless phone charging?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Wifi hotspot?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Third row seats?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Tow package?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Head up display?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 YAMAHA YZF R1 have Cooled seats?
No, the 2021 YAMAHA YZF R1 is not equipped with Cooled seats.

