
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Shocks | Twin tube |
| Rear Shocks | Twin tube |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Contrast Cut 16 in x 5 in |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 200/50-18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.8" w x 42.7" h |
| Seat Height | 26.9 in (683 mm) |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Ground Clearance | 7.1 in (180 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in (84.6 x 123.7 x 31.2 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
| Magneto | 850-W |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Features | Standard Equipment: 7" Display powered by RIDE COMMAND with Navigation and Apple CarPlay integration; Power Windshield; Driving Lights; Highway Bars; Vinyl Seats (Separate Rider/Passenger Heat Controls); Heated Grips; Adjustable Passenger Floorboards; 36.2 Gallons of Storage; Tire Pressure Monitoring; Remote-locking Hard Saddlebags & Trunk; Selectable Ride Modes; Rear Cylinder Deactivation; ABS; Cruise Control; Keyless Ignition; 600 Watt Powerband Audio System with AM/FM, Bluetooth, USB, Smartphone Compatible Input, and Weatherband; 12V Charging Port |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
What type of fuel does a 2022 HONDA FURY use?
A 2022 HONDA FURY uses Gasoline.
What is the 2022 HONDA FURY fuel capacity?
A 2022 HONDA FURY has the fuel capacity of 3 gallons.
What transmission does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY has a Manual transmission.
What engine does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY is equipped with a 1300 CC engine.
What is the wheelbase of the 2022 HONDA FURY?
The 2022 HONDA FURY has a wheelbase of 71.2.
What type of engine does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2022 HONDA FURY cooled?
The 2022 HONDA FURY is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY is equipped with a Injection. PGM-FI with automatic enricher circuit, one 38mm throttle body fuel system.
What type of starter does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY is equipped with a Electric starter.
What is the 2022 HONDA FURY compression ratio?
The 2022 HONDA FURY has a compression ratio of 9.2:1.
What type of front brakes does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY is equipped with Double disc. Two-piston calipers. ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2022 HONDA FURY have?
The 2022 HONDA FURY is equipped with Single disc. Single-piston caliper. ABS. rear brakes.
Does the 2022 HONDA FURY have Automatic climate control?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2022 HONDA FURY have Backup camera?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Backup camera.
Does the 2022 HONDA FURY have Heated seats?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Heated seats.
Does the 2022 HONDA FURY have Apple CarPlay?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2022 HONDA FURY have Android Auto?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Android Auto.
Does the 2022 HONDA FURY have Bluetooth?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Bluetooth.
Does the 2022 HONDA FURY have Keyless entry?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Keyless entry.
Does the 2022 HONDA FURY have Push start?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Push start.
Does the 2022 HONDA FURY have Navigation?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Navigation.
Does the 2022 HONDA FURY have Sunroof/moonroof?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2022 HONDA FURY have Leather seats?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Leather seats.
Does the 2022 HONDA FURY have Wireless phone charging?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2022 HONDA FURY have Adaptive cruise control?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2022 HONDA FURY have Wifi hotspot?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2022 HONDA FURY have Third row seats?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Third row seats.
Does the 2022 HONDA FURY have Tow package?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Tow package.
Does the 2022 HONDA FURY have Head up display?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Head up display.
Does the 2022 HONDA FURY have Cooled seats?
No, the 2022 HONDA FURY is not equipped with Cooled seats.

