New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.6" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 30.1° / 5" |
| Wheelbase | 60 in (1,524 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special use?
A 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special uses Gasoline.
What drivetrain does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have?
The 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special has a rear-wheel drive (RWD) drivetrain.
What transmission does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have?
The 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special has a Manual transmission.
What engine does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have?
The 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is equipped with a 1130 CC engine.
What type of engine does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have?
The 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Automatic climate control?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Backup camera?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Heated seats?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Apple CarPlay?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Android Auto?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Bluetooth?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Keyless entry?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Push start?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Push start.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Navigation?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Navigation.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Leather seats?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Wireless phone charging?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Adaptive cruise control?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Wifi hotspot?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Third row seats?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Tow package?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Tow package.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Head up display?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Head up display.
Does the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special have Cooled seats?
No, the 2007 Harley-Davidson VRSC Night Rod Special is not equipped with Cooled seats.

