New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 61.2" h |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE use?
A 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have?
The 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE has a drivetrain.
What transmission does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have?
The 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE has a Manual transmission.
What engine does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have?
The 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is equipped with a 1300 CC engine.
What type of engine does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have?
The 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Automatic climate control?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Backup camera?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Backup camera.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Heated seats?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Heated seats.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Apple CarPlay?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Android Auto?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Android Auto.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Bluetooth?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Keyless entry?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Push start?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Push start.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Navigation?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Navigation.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Sunroof/moonroof?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Leather seats?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Leather seats.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Wireless phone charging?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Adaptive cruise control?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Wifi hotspot?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Third row seats?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Third row seats.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Tow package?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Tow package.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Head up display?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Head up display.
Does the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE have Cooled seats?
No, the 2007 YAMAHA ROYAL STAR VENTURE is not equipped with Cooled seats.

