
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, multi-plate assist clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 32-spoke, aluminum rims |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 39.6" h |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Rake / Trail | 22.7° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.8 gal (14.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,891.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU use?
A 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU uses Gasoline.
What drivetrain does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a drivetrain.
What transmission does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU has a Manual transmission.
What engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have?
The 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Automatic climate control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Backup camera?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Backup camera.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Heated seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Heated seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Apple CarPlay?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Android Auto?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Android Auto.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Bluetooth?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Bluetooth.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Keyless entry?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Keyless entry.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Push start?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Push start.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Navigation?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Navigation.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Sunroof/moonroof?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Leather seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Leather seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wireless phone charging?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Adaptive cruise control?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Wifi hotspot?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Third row seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Third row seats.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Tow package?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Tow package.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Head up display?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Head up display.
Does the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU have Cooled seats?
No, the 2008 HARLEY DAVIDSON ULTRA CLASSIC FLHTCU is not equipped with Cooled seats.

