New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet, Multi-Plate, Assist |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Sealed Arched Dual A-Arm |
| Rear Suspension | Sealed Dual A-Arm, IRS |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 12.2 in (310 mm) |
| Rear Travel | 12.3 in (312 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single Lever 4-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Rear Braking System | Single Lever 4-Wheel Hydraulic Disc with Hydraulic Rear Foot Brake |
| Parking Brake | Park In-Transmission / Lockable Hand Lever |
Tires
| Wheels | 14 in. (35.6 cm) Aluminum |
| Front Tire | 26 x 8-14; CST |
| Rear Tire | 26 x 10-14; CST |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 76.2" h |
| Wheelbase | 86.5 in (2,197 mm) |
| Seat Height | 36 in (914 mm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (290 mm) |
| Rake / Trail | 25° / 5.9" |
| Bed Box Dimensions | 38 x 39 x 8 in (96.5 x 99.1 x 20.3 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Storage Capacity | 8.5 gal (32.1 L) |
| Towing Capacity | 907 lbs (2,000 kg) |
| Fuel Capacity | 6.75 gal (25.5 L) |
| Rack Capacity | 200 lb (90 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb (362.8 kg) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Hitch Type | Standard 2 in (5.08 cm) Receiver |
| Cargo System | 5 Gal (18.9 L) Front Dry Storage, Lock & Ride Dump Box Rails & Rear Racks, D-rings in Dump Box |
| Payload Capacity | 507 lbs (1,115 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,187 lbs (538 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Lighting | LED POD High Beam, LED Low Beam Headlights, Dual LED Brake Lights/Tail Lights |
| Instrumentation | All Digital Gauge, Geofencing, Speed Limiter, Speedometer, Odometer, Tachometer, Two Tripmeters, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, AWD Indicator, Volt Meter, Coolant Temperature, Hi-Temp Light |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Features | Front and Rear A-Arm Guards, Front Trail Bumper, 3,500 lb Polaris HD Winch, Front Rack Extender, Bed Box, Ride Control (Easy Effort Throttle, Speed Limiting, Geofencing, PIN Activated Security System), Drive Modes |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
What type of fuel does a 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP use?
A 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP uses Gasoline.
What transmission does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have?
The 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP has a Manual transmission.
What engine does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have?
The 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is equipped with a 96 CI engine.
What type of engine does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have?
The 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Automatic climate control?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Backup camera?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Backup camera.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Heated seats?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Heated seats.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Apple CarPlay?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Android Auto?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Android Auto.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Bluetooth?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Bluetooth.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Keyless entry?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Keyless entry.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Push start?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Push start.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Navigation?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Navigation.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Sunroof/moonroof?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Leather seats?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Leather seats.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Wireless phone charging?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Adaptive cruise control?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Wifi hotspot?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Third row seats?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Third row seats.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Tow package?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Tow package.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Head up display?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Head up display.
Does the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP have Cooled seats?
No, the 2010 HARLEY DAVIDSON POLICE ROAD KING FLHP is not equipped with Cooled seats.

